Nová škola a mateřská školka

Potřebujeme novou školu

Dolní Měcholupy rychle rostou. Jestliže nás v roce 2000 bylo asi 1100, koncem loňského roku už v Měcholupech žilo téměř 2800 obyvatel. A všem je jasné, že naše krásná stará škola z roku 1894 brzy přestane stačit. To je hlavní důvod, proč intenzivně přípravujeme stavbu nové školy.

Hledání pozemku nebylo snadné. Obec nejprve vytipovala příhodná místa a následně díky úspěšnému vyjednávání se společností Finep získala vhodný pozemek na jižním okraji oblasti Malý háj směrem k centru Dolních Měcholup. Tento prostor je navíc dostatečně rozlehlý i pro stavbu další mateřské školky, neboť očekáváme, že nejvíce malých dětí bude přibývat právě v Malém háji.

Škola - Celek

Na plánku můžeme vidět také předpokládanou trasu obchvatu Dolních Měcholup, který odvede dopravu z centra obce. Obchvat bude ve směru od ulice Ke Slatinám protínat stezka pro pěší a cyklostezka, která vytvoří nové spojení mezi centrem obce a Malým hájem.

Jaká bude škola a školka vypadat?

Podle demografické analýzy (přesněji podle její střední varianty) bude třeba postavit základní devitiletou školu o 18 třídách a mateřskou školku o 5 třídách. Počítáme samozřejmě s kuchyní a jídelnou pro nenasytné žactvo, tělocvičnou, sportovištěm a dalším zázemím. Školka by měla mít oddělenou zahradu a prostor s herními prvky. Jak by mohl být pozemek pro tyto účely využit vidíme na následujícím plánku.

Škola - detail

Kdy bude nová škola stát?

Asi nikoho nepřekvapí, že to nebude ani napřesrok. Podle současné praxe trvá v Praze příprava a realizace takové výstavby osm až deset let. My bychom rádi tuto dobu co nejvíce zkrátili, bohužel i tak musíme rok 2023 pokládat za nejoptimističtější odhad. Chcete-li si tedy pořídit miminko, aby chodilo už do nové školy, raději ještě rok nebo dva počkejte.

Vedení obce nyní připravuje řadu nejednoduchých kroků. Prvním z nich je zpracování zadání pro architektonickou soutěž, které bude vycházet ze zmíněné demografické studie. Následně bude vybrán architekt, který připraví všechny projektové dokumentace a zajistí potřebná povolení. Vedle toho bude nutné získat podporu Magistrátu a zajistit financování stavby. Předpokládáme, že nová škola bude stát více než 200 milionů korun.

Předběžná jednání s Magistrátem již probíhají stejně jako příprava změny územního plánu. Jakmile proběhne architektonická soutěž, pohneme se dál. Zatím se alespoň můžeme potěšit pohledem na prostorové schéma nové školy (modrá). V pozadí pak vidíme, že dobrotiví stavitelé připravují i nové nakupní centrum (žlutá), abychom nemuseli jezdit až do dalekého Europarku.

 

Škola - 3D

 

2 myšlenky k “Nová škola a mateřská školka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *